Nowy sezon czas zacząć!
Nowy sezon uważam za otwarty, najwyższy czas zacząć wysiewać roślinki.
Marzec to początek wiosny, napawa nas optymizmem i chęcią do pracy w ogrodzie. Pierwsze promienie słońca rozgrzewają ziemię, a dla mnie jest to paliwo, które pobudza do działania.
Jestem osobą, dla której praca w ogrodzie to hobby, głowa odpoczywa po całym dniu pracy, stresy zostają gdzieś daleko, liczy się tylko zieleń, zapach ogrodu i przyjemność płynąca ze świadomości, że coś przez nas zaopiekowanego, odwdzięcza się plonami i pięknym wyglądem.
W takim razie rozpoczynamy nasze pierwsze wysiewy!
Oczywiście mamy też rośliny, które warto wysiać wcześniej, już w lutym. Są to m.in.
- kobea pnąca
- petunia
- lewkonia
- heliotrop
- werbena
- papryki
- selery
- oberżyna
- karczochy
- zioła
Te rośliny możemy zacząć uprawiać na parapecie w kuchni.
W marcu wysiewam:
- sałaty
- pomidory
- brokuły
- kalafiory
- kapustę
Tylko uważajcie przy wysiewaniu!
Jak się wysiewa wszystko co nam się tylko spodoba to naprawdę może zabraknąć parapetów w domu. A co później zrobić z taką ilością roślin? Ja parę razy miałam ten problem i nie polecam nikomu. Niewykorzystane sadzonki zawsze łamią mi serce.
Na każdym opakowaniu kupowanych przez nas roślin są wypisane optymalne terminy wysiewu w rozsadniku lub do gruntu. Warto się do nich stosować.
Dla początkujących
Przygotowałam też kilka opcji dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wysiewami. Wybrane rośliny są dość proste w uprawie, a za opiekę odwdzięczą się nam pięknymi plonami.
Z kwiatów polecam:
- petunię
- werbenę
- lub przepięknie pachnący heliotrop.
Natomiast z warzyw:
- selery
- pory
- sałaty
- pomidory koktajlowe
- oraz oczywiście moje ukochane zioła, które idealnie pasują na parapet kuchenny.
Wysiew najlepiej robić do specjalnych pojemników. Można kupić małe doniczki torfowe lub gotowe wielodoniczki o różnych rozmiarach. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy.
Ja preferuję wielodoniczki. Głównie ze względu na łatwość przesadzania roślin, które od początku rosną w osobnych doniczkach. Eliminuje to ryzyko uszkodzenia podczas pikowania.
Siejemy w gotowym podłożu do siewu i pikowania.
Co ważne, podłoża tego typu są odkażone, co ma ogromne znaczenie dla kiełkujących roślin.
Przydatne są również tabliczki do opisu roślin. Niestety pamięć bywa zawodna, a potem nie wiadomo co się gdzie posadziło.
Życzę powodzenia w wysiewaniu i wiem, że Wam się uda!
Powiązane produkty